Andy Warlohol aj ako poštový umelec

Poštové umenie sú aj bežné médiá  pohľadnice, papier, koláž, či pečiatky vytvorené rôznymi  umelcami. Môže obsahovať aj hudbu, či  poéziu. Je to všetko, čo je možné uložiť do obálky a poslať poštovou prepravou. Poštoví umelci  využívajú alternatívnu sieť na zdieľanie svojej umeleckej práce. Takýmto spôsobom sa spájajú aj s inými umelcami.

V Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach bolo niekoľko mail-artových výstav, ktoré boli prepojené na tvorbu Warhola a jeho priateľov. Medzi nimi aj  Raya Johnsona zo Spojených štátov amerických, ktorý je považovaný za prvého poštového umelca. Johnson začal  experimentovať s umením v pošte v roku 1943. Tieto experimenty slúžili na bezplatnú výmenu umenia cez poštovú prepravu. Johnson aj Warhol získali príležitostnú prácu grafikov a práve počas nej sa spoznali.

Koláž ma svoj pôvod vo francúzskom slove „collage“, čo  znamená lepenie. Sú to rôzne výtvarné techniky a umelci pri ich vytváraní využívajú rôzne papiere, reprodukcie, fotografie, textil, predmety a podobne.

Môžeme ich nájsť aj v expozícii Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Fotomontáž českého výtvarníka Michala Cihlářa je umiestnená v stálej expozícii. Umelec zobrazil Warhola, ako sa opiera o svoj bicykel na hlavnej ulici mesta Medzilaborce, no ten pritom nikdy na Slovensku nebol, krajinu poznal iba z rozprávania rodičov.

Aj Warhol vytváral koláž, napríklad portrét kamaráta a lídra skupiny The Rolling Stones, Micka Jaggera doplnený o zlatú fóliu. Technikou koláže vyobrazil aj ruského revolucionára Vladimíra Iľjiča Lenina. Zobrazil tak aj neznámu ženu, ide o  lineárny portrét z profilu na papieri a štýlový účes z krátkych vlasov. Línie jej formy sú prelínané kúskami tlmených farieb.

Andy Warhol je inšpiráciou pre viacerých  umelcov. Diela, ktoré vytvoril, neustále komunikujú s divákom a v každom z diel je skrytý odkaz, ktorý nám zanechal.